دکتر علیرضا دبیر ریاست فدراسیون کشتی

علیرضا دبیر (زادهٔ ۲۵ شهریور ۱۳۵۶ در محله کوی سیزده آبان، شهر ری)، کشتی‌گیر آزادکار ایرانی و قهرمان سابق جهان و المپیک در وزن ۵۸ کیلوگرم است. او از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۶ عضو دوره‌های سوم و چهارم شورای شهر تهران بوده است.

وی در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۹۸ به عنوان رئیس فدراسیون کشتی ایران انتخاب شد

زندگی شخصی

علیرضا دبیر متولد ۲۵ شهریور سال ۱۳۵۶ در تهران و ساکن کوی ۱۳ آبان شهر ری است. او تک پسر خانواده است و سه خواهر دارد.[۷]

او دوره‌ی ابتدایی را در دبستان مولوی گذرانده و در دبیرستان هفتم تیر نیز در رشته تجربی تحصیل کرده است.

علیرضا دبیر در ۲۵ شهریور ۱۳۶۷ وقتی که فقط ۲۴ کیلو وزن داشت و ۱۱ساله بود در باشگاه کشتی صدری ثبت‌نام کرد. اولین برخورد نزدیک او با اکبر فلاح (کشتی‌گیر سابق) نیز در این باشگاه روی داد. دبیر می‌گوید: «یک سال پس از المپیک سئول بود که مشغول تمرین در باشگاه بودم. در سالن متوجه حضور اکبر فلاح شدم. او با دیدن نحوه کشتی گرفتن من، به مربی باشگاه گفت: این پسر کوچک کشتی‌گیر خوبی می‌شود.»وی در دوران کشتی‌اش به سلطان زیرگیری معروف بود.

المپیک ۲۰۰۰ سیدنی

نشان طلای دبیر در بازی‌های المپیک سیدنی را می‌توان باارزش‌ترین دستاورد او دانست.

علیرضا دبیر در گروه خود، دو مسابقه برگزار کرد. ابتدا با تالاتو آمبالو از گینه بیسائو روبه‌رو شد؛ حریفی که به راحتی ده امتیاز داد، ولی نگذاشت دبیر شانه‌های وی را به تشک مماس کند. در دور دوم، گیاسیان آوری حریف کانادایی را سه بر صفر مغلوب کرد و سرگروه شد. او سرگروه دیگر از مغولستان، پورائو یاتور، و یک آمریکایی خشن به نام تری براندز را به ترتیب، پنج بر دو و شش بر چهار از سر راه برداشت.

دبیر مسابقه نهایی را در مقابل یوگن بوسلوویچ،[۹] کشتی‌گیر توانمند اوکراین برگزار کرد و تا پایان وقت، سه امتیاز از او گرفت و برنده مسابقه اعلام شد.

تحصیلات

علیرضا دبیر تحصیلات خود را در رشته مدیریت بازرگانی آغاز کرد و با اخذ مدرک دکترای مدیریت منابع انسانی از دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساند. او هم‌اکنون با مرتبه علمی استادیار عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی است

طراحی و پیاده سازی: طراحی وب سایت